Tabule na míru

Poradce při výběru ŠKOLNÍ tabule

V naší nabídce naleznete dlouhodobě prémiové školní tabule značky EkoTAB. Jedná se o vysoce kvalitní školní tabule české výroby s téměř dvacetiletou tradicí. Zjednodušeně řečeno - školní tabule EkoTAB jsou tím nejlepším, co Vám můžeme nabídnout. Jsou vybaveny sandwichovou konstrukcí z voštiny, pozinkovaného plechu a vysoce kvalitního keramického povrchu PolyVision se zárukou 25 let. Exkluzivní ráz celé tabule ještě podtrhuje speciální rám z eloxovaného hliníku, který je vyvinut speciálně pro tabule EkoTAB a dává tabulím nejenom neskutečnou pevnost, ale také velmi moderní a profesionální vzhled.

Výběr školní tabule je samozřejmě zejména na preferencích pedagogů, kteří jí v budoucnu budou používat se svými svěřenci nejvíce. Berte tedy tento článek spíše jako souhrn doporučení a informací, co při výběru školní tabule neopomenout.

 • Jaký typ tabule je pro naše použití vhodný? Jednodílná / dvoudílná / třídílná školní tabule?
 • Jak velkou školní tabuli potřebujeme?
 • Jaké vhodné umístění zvolit? Na zeď / zvedací stojan / pylon?
 • Jakou kombinaci povrchů zvolit u vícedílných tabulí?
 • Nepotřebuji tabuli potisknout?

Jednodílná, dvoudílná nebo třídílná školní tabule?

Otázka konkrétního provedení tabule samozřejmě není jenom otázkou preferencí kantorů a peněz, ale také otázkou celkového rázu a designu interiéru a také použitelnosti tabule. Nejoblíbenější jsou samozřejmě dlouhodobě třídílné školní tabule, tzv. Triptychy. Otevřením jejich křídel získáváte rázem dvojnásobnou plochu pro Vaši prezentaci či vyučování. Zároveň je výhodou Triptychů možnost kombinace keramických povrchů pro popis křídou a fixem v rámci jednotlivých ploch tabule dle libosti zákazníka nebo jejich individuální potisk.

VELIKOST školní tabule

 • JEDNODÍLNÉ tabule - při výběru jednodílné školní tabule platí podobné zásady jako při výběru klasické magnetické tabule. V případě, že jste omezeni prostorem nebo pouze měníte starou tabuli za novou, tak by problém nastat neměl. Rozhodujete-li se však o velikosti, mějte na paměti velikost místnosti, vzdálenost obecenstva od tabule atd. Obecně pro použití ve třídách doporučujeme jednodílné tabule rozměru minimálně 200x100cm, výjimkou však nejsou ani tabule 350x120cm. V případě, že jste omezeni prostorem a nevyhovuje Vám žádný z nabízených standardizovaných rozměrů, jsme schopni nechat vyrobit školní tabuli do šířky až 600cm. Výška tabule však nikdy nesmí přesáhnout hodnotu 120cm.
 • TŘÍDÍLNÉ školní tabule = Triptychy - velmi oblíbené řešení většiny škol, Triptychy se vyrábí standardně v rozměrech 120/240x90cm, 150/300x100cm, 180/360x120cm, 200/400x100cm a 200/400x120cm, kde hodnota za lomítkem = šíře rozevřené tabule. Obecně rozměr 120x90cm pro použití ve třídách spíše nedoporučujeme pro jeho subtilnost. To samozřejmě neplatí v případě, kdy jste omezeni prostorem. Dalším vodítkem pro výběr je výška školní tabule - pro použití na prvním stupni základních škol běžně stačí výška 100cm, jelikož žáci menšího vzrůstu zpravidla nejsou schopni pohodlně obsáhnout celou výšku 120cm. Pro druhý stupeň základních škol a střední a vysoké školy doporučujeme výšku tabule 120cm. Při výběru rozměru mějte samozřejmě také napaměti poměr stran školní tabule pro případ, že byste ji případně používali jako projekční plochu pro projektory. Poměru stran 4:3 odpovídá rozměr 180x120, pro poměr 16:9 resp. 16:10 je vhodné použít tabuli rozměru 200x120cm.

UMÍSTĚNÍ školní tabule

Při hledání odpovědi na otázku, jak umístit novou školní tabuli máme v podstatě 4 následující možnosti: Napevno na zeď, na klasický zvedací systém, na pylonový systém nebo na lištový systém. Výhody a nevýhody jednotlivých řešení jsou popsány níže:

 • NAPEVNO na zeď - je nejjednodušší systém uchycení školní tabule vhodný zejména pro druhé stupně základních škol a vyšší resp. školící střediska, kanceláře a zasedací místnosti. Umístěním tabule napevno na zeď ušetříte finanční prostředky, nicméně přicházíte o možnost výškového stavění tabule.
POZOR! Plánujete-li v budoucnu dokoupit k "pevné" tabuli ještě zvedací systém, informujte nás o tom již při objednávce! Závěsy pro montáž na pevno a na zvedací stojan jsou odlišné a domontovat je na tabuli dodatečně lze jen velmi obtížně (opětovné zaslání tabule do výroby). V případě, že uvažujete o dokoupení zvedacího systému v budoucnu, je potřeba nechat osadit tabuli závěsy již při výrobě.
 • "Klasický" ZVEDACÍ SYSTÉM - nejběžnějsí způsob umístění školní tabule. Zvedací systém je ukotven bezpečně do země i zdi, je vyveden z kvalitních hliníkových profilů a zakrytován lamino deskami. Uvnitř zvedacího systému je sofistikovaný systém kladek a závaží, pomocí kterého lze tabuli velmi precizně dovyvážit. Systém navíc pracuje "na sucho", tzn. že není nutné ho  v budoucnu mazat ani jinak udržovat. Výška zdvihu je 56 centimetrů. Zvedací stojan je ideálním řešením zejména pro školy, vzhledem ke svojí propracovanosti a ceně.
 • PYLONOVÝ zvedací systém - moderní a stále populárnější alernativa vertikálního posuvu školních tabulí. Tato varianta je pro svůj profesionální design využívána zejména vyššími stupni školství a firmami. Mezi hlavní výhody pylonového systému jednoznačně patří vyšší zdvih. To umožňuje překrýt jednu tabuli druhou (v případě dvojitého pylonu). Typ povrchu jednotlivých tabulí v rámci pylonového systému je pak čistě na Vás. Zda budete překrývat tabuli pro popis fixem tabulí pro popis křídou nebo zda budou obě tabule pro popis fixem z nichž jedna bude potištěna linkami, rastrem atd. To je pouze na Vás. Další variantou je možnost překrytí napevno instalované tabule (nebo interaktivní tabule) na zdi pomocí jednoduchého pylonu. Tabuli v pylonu pak jednoduše zvednete až nad napevno instalovanou tabuli. Pylony jsou opět kotveny jak do zdi tak do země a tabule jsou precizně vyváženy pomocí kovových závaží. Standarní délka pylonů je 320cm - pokud je strop Vaší učebny níže, je potřeba nás o tom informovat již před vyrobením, dodatečné zkracování pylonů mimo výrobu je obtížné a má za následek ztrátu záruky na pylon! Samozřejmě pylonové systémy nemají pouze výhody - značnou nevýhodou oproti klasickému zvedacímu systému je neúměrně vyšší cena.
 • LIŠTOVÝ SYSTÉM Horizont - lištový systém horizont umožňuje horizontální posuv Vámi vybraných tabulí po stěně. Tabule jsou opatřeny závěsy s kolečky, které se posouvají v nástěnné hliníkové liště. Můžete tak využít celé šíře stěny ve Vaší zasedací místnosti či učebně s tím, že do vhodného pozorovacího úhlu si vždy můžete posunout tu z tabulí, kterou právě potřebujete. V lištovém systému mohou být zavěšeny v podstatě všechny typy tabulí EkoTAB, tzn. lakované, keramické, korkové, textilní a další příslušenství jako držáky příslušenství, interaktivní tabule atd. Lištový systém zároveň umožňuje překrýt napevno přišroubouvanou tabuli na zeď o výšce max 100cm. Můžete tak přes sebe zakrýt až 3 tabule (napevno na zeď, ve vnitřním závěsu a ve vnějším závěsu). Lištový systém je vhodný opět tam, kde lze během prezentace předpokládat potřebu výměny tabule (čistá + potštěná rastrem, linkami atd.). Délku lišty vždy volte s rezervou, tzn. součet šířek vybraných tabulí zaokrouhlený nahoru na 50cm. Lišty lze případně ve výrobě zakrátit na požadovanou délku, vlastní krácení lišt nedoporučujeme, může dojít ke ztrátě záruky na liištový systém.

KOMBINACE POVRCHŮ a POTISK školních tabulí

Vícedílné tabule mají tu výhodu, že lze v rámci jednotlivých ploch volně kombinovat různé keramické povrchy a jejich potisky. U třídílné tabule Triptych máte například na výběr 5 ploch - středová část, 2x vnitřní křídlo, 2x vnější křídlo. Nezřídka naši zákazníci požadují např. středovou plochu a vnitřní část křídel bílou pro popis fixem a vnější část křídel pro popis křídou - to samozřejmě není problém. Dokonce i cena zůstává stejná - bílý a zelený keramický povrch je za stejnou cenu bez ohledu na popis křídou nebo fixem.

Jednotlivé plochy školních tabulí lze samozřejmě také potisknout, na výběr máte z následujících vzorků - linky 10cm, linky 12cm, čtverce 5cm, čtverce 10cm, křížky 5cm, křížky 10cm a notová osnova. Potiskem lze opatřit jak bílou keramiku pro popis fixem (tisk je černý), tak zelenou keramiku pro popis křídou (tisk je zelený). Potištěné plochy jsou následně vypalovány v peci, proto má potisk stejnou životnost jako keramický povrch. Příplatek za potisk se pohybuje okolo 500.- Kč bez DPH za metr čtvereční plochy bez ohledu na rozsah potištění (jedna linka nebo pět linek) a vždy se kalkuluje z plochy celého segmentu (tzn. potisk středního dílu jednou linkou stojí stejně jako potištění celé plochy notovými osnovami). Je to dáno pracností a technologií potisku, kdy se potisk následně vypaluje v peci bez ohledu na jeho rozsah.

Shrneme-li možnosti kombinace povrchů a potisku školních tabulí, není problém nechat vyrobit např. třídílnou tabuli Triptych s bílou středovou plochou pro popis fixem potištěnou linkami, křídla zevnitř opatřit zelenou keramikou pro popis křídou bez potisku a zvnějšku křídel např. černou a modrou keramiku pro popis křídou, vlevo se čtverečky a vpravo s notovou osnovou. To je samozřejmě extrémní případ pro ilustraci toho, co je vše možné vyrobit.

Velmi populárním se dnes stává opatřování středové keramické plochy třídílnách tabulí bílým keramickým povrchem s antireflexní úpravou. Jedná se o bílý magnetický keramický povrch pro popis křídou, který je opatřen antireflexní úpravou pro využití středového dílu jako projekční plochy pro projektory nebo interaktivní systémy. Antireflexní keramika minimalizuje riziko odlesku lampy projektoru (tzv. HOTSPOT) a tudíž eliminuje rušivý odraz světelného zdroje (=lampy projektoru) v ploše tabule.