Tabule na míru

Poradce při výběru MAGNETICKÉ / KERAMICKÉ tabule

Při výběru magnetické nebo keramické tabule vyvstává několik základních otázek, na které bychom si měli nejprve odpovědět, aby zakoupená tabule v budoucnu přesně splňovala naše požadavky. Jedná se zejména o následující otázky:

  • Měl(a) bych zvolit lakovaný nebo raději keramický povrch tabule?
  • Jaký rozměr tabule pro mne bude ideální?
  • Potřebuji tabuli umístit napevno na zeď nebo raději do prostoru?
  • Jaký rám tabule mám zvolit?

POVRCH magnetické tabule

Základní otázku, jež si musíme položit při výběru nové magnetické tabule, je otázka jejího povrchu. Standardně se rozlišují magnetické tabule do dvou základních kategorií - "klasické" magnetické tabule s lakovaným povrchem, většinou nazývané jednoduše "magnetické tabule" (viz nabídka magnetických tabulí) a tabule s keramickým povrchem, tzv. "keramické tabule" (viz nabídka keramických tabulí). Nutno dodat, že oba povrchy JSOU MAGNETICKÉ, jedná se pouze o odlišnou povrchovou úpravu kovových plechů na přední straně tabule. Rozdíly mezi lakovaným a keramickým povrchem jsou následující:
 • LAKOVANÝ povrch - standard většiny levnějších řad tabulí, disponují jím ale i vyšší řady tabulí většiny výrobců. Jedná se v podstatě o emailový nástřik předního plechu tabule. Dražší lakované tabule mají povrch vypalovaný při 250°C, čímž je částečně vylepšena jejich chemická a mechanická odolnost. Lakovaný povrch je vhodný zejména pro "příležitostné" používání, ideálně do kanceláří, provozů, čekáren atp. Námi doporučované zatížení lakovaných magnetických tabulí je max. cca 3 mazací cykly denně. Jinými slovy - budete-li tabuli mazat více než 3krát denně, jednoznačně doporučujeme zakoupit tabuli s povrchem keramickým (viz níže). Důležitá je také obezřetnost při používání feritových magnetů. Při častém posouvání feritových magnetů bez prokladu (připevněného papíru apod.) může časem dojít k vytvoření nepatrných rýh do povrchu lakované tabule. Tyto rýhy mají pak za následek nadměrné zachytávání zbytkového pigmentu z popisovačů a tabule se tudíž "víc špiní".
 • KERAMICKÝ povrch - odolnější a trvanlivější varianta magnetických tabulí. Na první pohled od lakovaných tabulí je keramický povrch téměř k nerozeznání. Jedná se v podstatě o smaltem opatřený plech, který je za vysokých teplot (více než 800°C) vypalován, čímž je dána jeho vysoká chemická i mechanická odolnost a povrch je tak za běžného používání téměř nezničitelný. Většina výrobců proto poskytuje na keramické povrchy záruku až 25 let. Tabule s keramickým povrchem jsou tedy vhodné pro velmi intenzivní zatížení zejména ve školách, školících střediscích, konferenčních a zasedacích místnostech atp. Keramický povrch se navíc vyrábí i v matných variantách (standardně barva zelená nebo černá) pro popis křídou, které jsou velmi populární zejména ve školách. V neposlední řadě je také možné opatřit keramický povrch antireflexní úpravou pro použití s projektory např. v sestavách interaktivních systémů.

ROZMĚR magnetické tabule

Dalším velmi podstatným kritériem při výběru magnetické tabule je její velikost resp. rozměr. Magnetické a keramické tabule se vyrábějí v několika (cca osmi) standardizovaných rozměrech od 90x60cm do 300x120cm. Nejběžněji prodávaným rozměrem je velikost 120x90cm, jež svou plochou umožňuje pojmutí již poměrně značného množství informací (řádově 15-18 listů A4), zároveň je však ještě velmi kompaktní, takže se vejde v podstatě nad každý pracovní stůl. Tento rozměr je tedy předurčen zejména pro kanceláře, chodby, čekárny nebo výrobní provozy.

Pro účely konferenčních místností a škol je vhodné volit z rozměrů od min. 150x100cm resp. raději 180x120cm výše. Je třeba počítat s tím, že obecenstvo bude zpravidla od tabule dále a navíc bude plocha obsahovat najednou pravděpodobně mnohem větší množství informací než v případě kanceláře nebo chodby. Ideální pro konferenční místnosti se dle našich zkušeností jeví rozměry 200x120cm nebo 240x120cm, výjimkou však není ani rozměr 300x120cm.

Velmi často je samozřejmě potřeba volit rozměr tabule podle volného prostoru, který chceme k montáži tabule využít. Z našich dlouholetých zkušeností doporučujeme využít tento prostor co možná nejvíce efektivně a tudíž zvolit největší možný rozměr tabule. Máme-li např. k dispozici stěnu zasedací místnosti o šíři 280cm, ideálním rozměrem je pro nás tabule 240x120cm, přičemž na každé straně od tabule nám zbyde ideálních 20cm.

Zároveň platí jednoduchá poučka: "Rozhodujete-li se mezi dvěma rozměry, volte vždy větší z nich!". Nezřídka řešíme se zákazníky situaci, kdy mu tabule po přišroubování na zeď přijde menší, než si představoval. Shrneme-li tedy z našich dlouholetých zkušeností jakési pravidlo pro výběr rozměru dle využití, dostaneme pravděpodobně následující rozdělení:

 • Kanceláře, chodby, čekárny, recepce, provozy - nejběžněji rozměry 90x60cm, 120x90cm a 150x100cm
 • Školy, zasedací místnosti, školící střediska - 180x90cm, 180x120cm, 200x120cm, 240x120cm, 300x120cm

UMÍSTĚNÍ magnetické tabule

Vždy velmi pečlivě zvažte, zda nemůže v budoucnu nastat situace, že byste tabuli rádi dočasně někam přemístili (na meeting, konferenci, veletrh) nebo že by Vás imobilita Vaší napevno připevněné tabule mohla limitovat. Investice do kvalitní značkové tabule není levná záležitost a vždy stojí za zvážení, zda něco málo nepřiplatit za její "mobilitu". Jsou v podstatě dvě možnosti, jak lze magnetické tabule přemisťovat - pojízdné (=revolverové) tabule a samostatné stojany k tabulím.
 • Pojízdné (revolverové) tabule jsou zpravidla umístěny na mobilní konstrukci s bržděnými kolečky. Tabule jsou oboustranné a jednoduše otočné podle horizontální osy. Více o nákupu pojízdných tabulí v sekci "Pomoc při výběru pojízdné tabule". Naši nabídku pojízdných tabulí naleznete zde.

 • Druhým způsobem, jak mít možnost v budoucnu tabuli přemisťovat, jsou kompatibilní volně stojící stojany na tabule, které nalznete v rámci sekce "Příslušenství k tabulím". Jak postupovat při výběru stojanu pro magnetickou tabuli se dozvíte v sekci "Pomoc při výběru příslušenství".

RÁM magnetické tabule

Asi nejjednodušší rozhodování v rámci výběru magnetické tabule. Jednoznačně dnes hrají prim magnetické tabule s hliníkovým rámem, "obyčejné" magetické tabule v dřevěném rámu jsou již přežitkem a zákazníkům je spíše nedoporučujeme. Konstrukčně, designově i celkově kvalitativně jsou magnetické tabule v hliníkovém rámu na mnohem vyšší úrovni, než "obyčejné" tabule v dřevěném rámu. Jádro tabulí s hliníkovým rámem je zpravidla sandwichové (má několik vrstev), takže se tabule časem nekroutí, zpravidla jsou opatřeny hliníkovým plechem na zadní straně proti pronikání vlhkosti ze zdi tabule. Hliníkový rám nejenom, že dodává tabuli exkluzivní vzhled, navíc výrazným způsobem vylepšuje integritu celé tabule a tím pádem i její životnost. V neposlední řadě je pak diametrální rozdíl v jednoduchosti a kvalitě montáže a také ve vybavení. U tabulí s hliníkovým rámem je standardem odkládací polička i montážní materiál pro montáž do zdii, zatímco u tabulí s dřevěným rámem se s montéží zákazník musím popasovat po svém, tabuli dodatečně provrtávat v rozích atp.